Ukryta dywidenda do kosza – czyli dobre wieści dla e-commerce płacących CIT

Łukasz Szczepaniak PRAWNIK

Wśród wielu niekorzystnych zmian prawnych i podatkowych, które dotknęły w tym roku przedsiębiorców, możemy w końcu przekazać i dobrą informację. Usunięto przepisy o ukrytej dywidendzie z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiana może bardzo korzystnie wpłynąć na wysokość podatków, które ponoszą właściciele e-commerce, jak i inne podmioty płacące CIT.

Chcesz dowiedzieć się, czy w związku z tym Twoje zobowiązania podatkowe mogą być mniejsze i czy zmiana dotyczy również Twojej spółki? Jeśli tak – zapraszamy do lektury naszego krótkiego wpisu, w którym odpowiemy na pytania:

  • kto płaci CIT i kogo dotyczy pozytywna zmiana?
  • czym jest ukryta dywidenda?
  • dlaczego Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie?
  • jak wykorzystać zmiany w prawie?

Kogo dotyczy zmiana?

Na samym początku dobra wiadomość. Pozytywna zmiana dotyczy każdego podmiotu, który obecnie płaci CIT.

Podatek CIT dotyczy osób prawnych. Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób zyskały osobowość prawną. Podatek CIT opłacają także spółki kapitałowe oraz spółki komandytowo-akcyjne. Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej także mogą być płatnikami. Mowa tu na przykład o spółkach komandytowych.

Czym jest ukryta dywidenda?

Porozmawiajmy prosto o prawie. W skrócie, ukryta dywidenda to instytucja wprowadzona do ustawy o CIT, która miała przeciwdziałać takim działaniom podejmowanych przez spółkę z jej wspólnikami, które miały prowadzić do obniżenia wysokości dochodu do opodatkowania po stronie Spółki.

Przykład? Wspólnik spółki z o.o. jest właścicielem znaku towarowego (logo marki e-commerce), które odpłatnie dzierżawi spółce i co miesiąc z tego tytułu wystawia jej FV na 5000,00 zł. Kwota 5000,00 zł jest dla Spółki kosztem podatkowym. Natomiast wspólnik uzyskuje środki ze spółki na podstawie faktury, które nie podlegają podwójnemu opodatkowaniu jak dywidenda, a są rozliczanie w ramach PIT (korzystny ryczałt).

Innymi przykładami takich działań są między innymi umowy o świadczenie usług zarządczych, usługi świadczone osobiście przez wspólników, czy opłaty licencyjne. Na podstawie planowanych przepisów miały być traktowane jako „ukryta” dywidenda i podwójnie opodatkowane.

Zakwalifikowanie takich wypłat jako ukrytej dywidendy, uniemożliwiałoby zaliczenie transferów ze Spółki jako jej kosztów uzyskania przychodów. Tym samym przedsiębiorca narażał się na sankcję podwójnego opodatkowania – jak przy wypłacie zwykłej dywidendy. Zmiana miała uniemożliwić większość znanych optymalizacji podatkowych, a przy dość nieprecyzyjnej definicji ukrytej dywidendy, ryzyko podważenia jakiejkolwiek czynności przez urzędy skarbowe graniczyło z… pewnością.

Ministerstwo Finansów zmienia zdanie – dlaczego?

Przepisy o ukrytej dywidendzie miały wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku, jednak coraz gorsza kondycja polskiej gospodarki, kryzys energetyczny, galopująca inflacja oraz widmo recesji doprowadziły do zmiany zdania przez Ministerstwo Finansów. MF doszło do wniosku, że przepisy o ukrytej dywidendzie nie są korzystne dla podatników i obecna, trudna sytuacja gospodarcza nie pozwala na ich wprowadzenie. Tym samym przepisy o ukrytej dywidendzie znikają z ustawy…. zanim nawet zaczęły obowiązywać.

Jak możemy wyczytać w uzasadnieniu zmian wycofujących ukrytą dywidendę, brzmienie przepisów o ukrytej dywidendzie prowadziłoby do wątpliwości interpretacyjnych w zakresie wzajemnych zależności pomiędzy przepisami o ukrytej dywidendzie i przepisami o cenach transferowych.

Ministerstwo podkreśla również, że przepisy w zakresie ukrytej dywidendy mogłyby znacznie utrudnić działanie grup kapitałowych świadczących na rzecz spółek zależnych usługi wsparcia, uzależnione od rentowności tych spółek, jak również wpłynąć negatywnie na świadczenie usług licencyjnych.

Dodatkowo Ministerstwo uznało, że w związku z szerokim zakresem przepisów, w praktyce, mogłyby dojść do sytuacji, w których z kosztów podatkowych spółek zostałyby wyłączone również wydatki gospodarczo uzasadnione, których celem nie jest wyłącznie optymalizacja podatkowa.

Tyle z uzasadnienia ustawy. Samo uzasadnienie brzmi racjonalnie i uwzględnia wiele podnoszonych przez kancelarię Legitimate.pl wątpliwości. Niemniej jednak sam fakt, że ustawodawca w bardzo niechlujny sposób chciał wprowadzić przepisy o ukrytej dywidendzie nie napawa optymizmem. Pozostaje nam jednak liczyć, że rząd wobec zmian w światowej gospodarce mimo wszystko będzie dążył do polepszenia otoczenia prawnego dla biznesu w Polsce.

Dla kogo likwidacja ukrytej dywidendy jest korzystna?

Zmiana jest korzystna dla każdej spółki kapitałowej (spółka akcyjna, spółka z o.o.) jak i dla spółek komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych, które również opodatkowane są CIT.

Zmiana jest również korzystna dla wspólników tych spółek, którzy mogą swobodnie korzystać z dozwolonych prawem metod optymalizacji obciążeń fiskalnych.

Warto podkreślić, że mimo likwidacji przepisów o ukrytej dywidendzie, należy w sposób rozsądny kreować świadczenia między spółką, a jej wspólnikami – czy to wynikające z opłat licencyjnych czy też w zakresie świadczeń wspólników na rzecz spółki. Sposoby minimalizowania obciążeń podatkowych, muszą być odpowiednie dla charakteru danej działalności, dostosowane do sposobu rozliczania się przez wspólników z uzyskiwanych przychodów, a także uwzględniać ryzyko uznania za czynność pozorną. Nadal musimy pamiętać, że obowiązuję szereg przepisów pozwalających organom skarbowym podważać niektóre wydatki – w tym między innymi klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania.

W zależności od spółki jak i charakteru jej działalności doświadczony Zespół Legitimate gotów jest pomóc przedsiębiorcom w wyborze optymalnych i bezpiecznych metod minimalizowania obciążeń podatkowych. Usunięcie przepisów o ukrytej dywidendzie bardzo w tym pomoże.

Masz pytania? Chciałbyś sprawdzić jak korzystnie uregulować stosunki między Twoją spółką, a wspólnikami? Skontaktuj się z nami – porozmawiajmy prosto o prawie.

Podobał Ci się nasz artykuł? Przeczytaj również:

  • O Dyrektywie Omnibus i zmianach w 2022 r. w e-commerce:

https://legitimate.pl/dyrektywa-omnibus/

  • Czy założenie spółki może przynieść oszczędności w firmie?

/https://legitimate.pl/nowy-lad-nowe-wyzwania-dla-przedsiebiorcow/

Masz pytanie?

Napisz i sprawdź
jak możemy Ci pomóc

Podając swoje dane osobowe, w tym adres e-mail i numer telefonu, a następnie przesyłając formularz, wyrażasz zgodę na skontaktowanie się z Tobą w celu odpowiedzi na zadane pytanie. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.